Au câştigat noi premii! De data aceasta la Festivalul Naţional de Interpretare de muzică uşoară românească “Ghiocelul de argint”

Au între 7 şi 19 ani şi fac parte din departamentul de creaţie şi interpretare vocală al Clubului de Excelenţă Dan Voiculescu, iar după nenumărate ore de repetiţii şi canto, rezultatele nu au întârziat să apară: de data aceasta, la Festivalul Naţional de Interpretare de muzică uşoara pentru copii şi tineret “Ghiocelul de argint”, desfăşurat la Bârlad. Concurs naţional de interpretare, aflat la cea de-a IV-a ediţie, s-a derulat în perioada 19-20 martie 2010, pe scena Cercului Militar Bârlad.

Bianca Lixandru, Bianca Niţă, Elena Păunescu, Andreea Olariu, Diana Antonica sunt cei 5 copii care au câştigat premii la Festivalul “Ghiocelul de argint”, la fiecare din cele patru categorii de vârstă, respectiv 5-8 ani, 8-10 ani, 10-12 ani, 12-15 ani şi 15-19 ani. S-au întrecut cu alţi 180 de copii din toată ţara, iar în final au obţinut aplauze şi premii.

Juriul care a avut dificila sarcină de a-i alege pe cei mai buni, a fost format din compozitorul Marcel Iorga, preşedinte, compozitorul Dumitru Jijie, compozitorul Claudiu Bulete, profesorul Cristi Ciubotaru, compozitoarea Irina Pashalov, profesorul Didi Epure de la Clubul Elevilor din Bârlad şi Emil Răducanu, redactor Radio Iaşi.

Membrii Clubului de Excelență Dan Voiculescu care au luat premii la Festivalul “Ghiocelul de argint” de la Bârlad, sunt:

La categoria 5-8 ani

BIANCA LIXANDRUTrofeul la categoria I de varsta cu melodia “Vreau sa fiu minunea ta”

La categoria 10-12 ani

BIANCA NIŢĂPremiul I si Premiul Radio Iasi cu melodia “Focul”

ELENA PĂUNESCUMentiune cu melodia “Un ideal”

La categoria 12-15 ani

ANDREEA OLARIUPremiul I, Premiul Radio Iasi, Premiul CB MEDIA cu melodia “Mi-e frică”

La categoria 15-19 ani

DIANA ANTONICAPremiul al II-lea cu melodia “Mi-e frică”

Inregistrare din Festival cu Bianca Lixandru:

Inregistrare din Festival cu Bianca Nita: