Antena 1: Invitație la concert

Reportaj difuzat în Observatorul de la ora 16:00 de la Antena 1, pe data de 12.09.2011.

Când se vorbește despre el auzi cuvinte precum fenomenul sau geniul. Iar laudele la adresa lui par să nu se mai termine. Deopotriva pianist, compozitor și dirijor la numai 16 ani, Matei Bucur Mihăescu, bursier la Fundației Dan Voiculescu, i-a uimit pe specialiști cu lucrările compuse încă de la vârsta de 7 ani. Vâd în el un posibil urmaș al lui George Enescu, motiv pentru care organizatorii ediției din acest an a prestigiosului festival care poartă numele violonistului român l-au invitat pe scenă într-un concert special. Mâine după-amiază, de la ora 18, îl puteți asculta pe Matei Bucur Mihăescu în piața George Enescu din capitală. Ce va cânta ne spune chiar el, Matei e invitatul meu.