Andreea Tuduriu

Este fetita care la 11 ani a uimit Rusia cu vocea ei obtinand cel mai important premiu la festivalul international “Little Stars” organizat în Sankt Petersburg, în martie 2010.

Andreea a fost singura reprezentanta a României la concursul care a reunit copii din zece ţări ale lumii. Ea a intrat, fara emotii, în competiţie alături de 17 concurenţi şi a interpretat piesele: “O poveste în care cred” (muzica George Natsis, text Mirela Voiculescu Fugaru) şi “Mama” (muzica Cornel Fugaru, text Mirela Voiculescu Fugaru).

Andreea Tuduriu este unul dintre copiii cu un talent deosebit in domeniul muzical, o mica vedeta. Eleva la Colegiul Naţional “Vasile Alecsandri” din Bacau, Andreea canta de la varsta de 6 ani.
Primul trofeu l-a obtinut la doar 7 ani. Andreea este probabil unul dintre copiii minune ai muzicii nostre uşoare, socotind premiile obtinute de la debut pâna astăzi. Au urmat multe premii I, zeci de competitii in tara si peste hotare, de fiecare data obtinand premii importante. Evolutia si talentul Andreei a impresionat juriile unor prestigioase festivaluri internationale din Ucraina, Macedonia, Serbia sau Budapesta, obtinand numeroase premii.

Printre cele mai importante sunt: premiul I la festivalul de la Mariupol (Ucraina), locul I la festivalul Novi Sad (Serbia), locul I la “Star to born” (Ungaria) sau premiul juriului la “Glasul Speranţelor” (Techirghiol).

Premiu I obţinut recent la festivalul din Rusia, este o dovadă, alături de celelalte rezultate, a pasiunii şi talentului pe care micuţa băcăoancă le demonstrează zilnic. Începând din 2010, Andreea Tuduriu este membră a Clubului de Excelenţă Dan Voiculescu şi face parte din grupul vocal Steluţele Europei. În plus, săptămânal, Andreea participă la cursurile de canto organizate de club pentru membrii săi, sub îndrumarea prof. îndrumător Angela Florea.

Palmares muzical Andreea

[oqeygallery id=120]