Anastasiu Gabriel

Anastasiu Gabriel profesor de tehnologia informațiiei și a comunicațiilor la Colegiul Național Dragoș Vodă, Câmpulung Moldovenesc are o experienţă de 15 ani în domeniul educaţiei.

„Cadru didactic din anul 2000. A fost asistent universitar la Facultatea de Inginerie Electrica si Stiinta Calculatoarelor din Suceava unde, in prezent, este doctorand. Acum preda la la Colegiul National „Dragos Voda” din Campulung Moldovenesc, unde a inceput sa lucreze cu elevii si a pus bazele unui club de elita in IT – IT ELITE.  A aplicat metode noi de lucru cu elevii la Tehnologia Informaţiei şi a Comunicaţiilor (TIC) prin utilizarea platformelor educationale de la Moodle si de la didactic.ro si a redactat diverse materiale care sa inlocuiasca sau sa suplineasca manualele uneori inexistente.

Anastasiu Gabriel

Lucreaza zilnic la diverse materiale pentru desfasurarea in bune conditii a laboratoarelor si incearca sa impleteasca cercetarea doctorala cu studiile cu elevii. Sustine din fonduri proprii diversele experimente ale elevilor din clubul IT ELITE si a conceput o serie de materiale pentru a initia elevii din clasele 3-4 in tainele calculatorului.

A sustinut partial din resurse proprii dotarea unui mic laborator de robotica si informatica aplicata.

Preda TIC la elevi din clasele a 3-a si a 4-a, in cadrul unei fundatii umanitare din Gura Humorului FAM.

In 2013, la concursul Dual PC Sibiu a luat, la toate sectiunile, premiile 1 2 si 3. La concursul ELSTUD 2013, de la Facultatea de Inginerie Electrica Suceava, a obtinut locul 1, iar la concursul Prosoft 2014 de la Piatra Nneamt locul 2 la web design. La concursul Dual PC 2014 Sibiu a ocupat locul 1, clasa a 10 a TIC , locul 1 clasa a 11 a TIC , locul 1 la WEB, locul 1 la Photoshop  si locul 1 la Fotografie.

Participare la ELSTUD 2014 cu un robot proiectat si realizat de catre elevii clubului de robotica infiintat la CN Dragos Voda Campulung Moldovenesc in anul 2014.

Participarea la actiunile Universitatii Stefan cel Mare Suceava cu elevii in cadrul competitiilor Student pentru o zi 2014 si 2015.

Participarea cu elevii clubului de robotica la competitiile ESA ESERO Cansat 2015 si competitia de robotica Iriss la care echipa s-a calificat in finala nationala din 22 mai 2015.” – Anastasiu Gabriel*

[oqeygallery id=537]

*Descrierile profesorilor sunt redate intregral conform rubricii „DESPRE MINE”, prezente în formularul de înscrieri.