Alin Bolboaşă -Şofaru

Alin Bolboaşă – Şofaru este profesor de religie la Liceul Cu Program Sportiv “Avram Iancu” din Zalau si consideră că așa cum în teologie trebuie să ai o anume chemare de la Dumnezeu, şi aici trebuie să ai chemarea dragostei de a avea răbdare şi mai ales de a munci.

A constituit corul „Mediensis”, a stabilit legături religioase între elevii Colegiului Tehnic Mediensis şi parohia de care aparţine şcoala, a stabilit ore de consiliere pentru elevii cu probleme speciale şi a încercat să îi ajute să treacă peste ele. A rganizat concursuri între clase, a participat la olimpiadă și la diferite concursuri unde a luat mereu diplome şi premii.

Pentru a avea un spaţiu în care să își desfăşoare ora şi să poată discuta şi încerca să rezolve problemele atât individuale cât şi ale colectivului a făcut un Cabinet de Religie propriu, pe care l-a pictat – într-o sală dezafectată pe care , împreună cu elevii şi din fonduri proprii, a transformat-o într-o sală albă şi frumoasă unde au loc orele.  A pregătit concertul de colinde şi actiunile de voluntariat. Din data de 20 ianuarie a început pictura, urmând ca IPS Dr. Laurenţiu,  Mitropolitul Ardealului să vină să sfinţească sala, primind numele de Paraclisul Sfântul Ierarh Andrei Şaguna.

A mers regulat  la școala de copii cu  nevoi speciale din oraş unde le-a dăruit jucării şi dulciuri.

A început amenajarea unui spaţiu în aer liber de întâlniri şi lectură.

Prin Proiectul Cabinetului de Religie a reuşit să implice fiecare elev din şcoală, iar conform statisticilor psihologului şcolii, de la începerea proiectului, nu s-au mai înregistrat incidente de violenţă în şcoală şi s-a observat o mai bună relaţie de colegialitate şi respect reciproc între elevi .

A primit Diploma de Excelenţă pentru realizarea Cabinetului de Religie din partea ITMR, asociaţie aflată sub patronajul Casei Regale. A obținut Premiile I, II la Concursul de pictură religioasă de la Zalău, peste 30 de diplome de Merit pentru realizarea Cabinetului de Religie din partea Mitropoliei Ardealului, locul 5 şi 6 la olimpiada de Religie și Diploma de Excelenţă pentru voluntariat a Inspectoratului de Religie Sibiu.

[oqeygallery id=409]