Alexandru Tomescu și dirijorul german Gerd Schaller – la Sala Radio

Un concert extraordinar va avea loc vineri seara, de la ora 19.00, pe scena Sălii Radio din capitală. Celebrul violonist Alexandru Tomescu și dirijorul german Gerd Schaller la pupitrul Orchestrei Naţionale Radio vor propune un program de sărbătoare centrat pe sonorităţile pline de vervă ale muzicii italiene: Rossini, Paganini şi creaţia a lui Ceaikovski Capriciu Italian.

Uvertura operei Wilhelm Tell, cea dintâi partitură de care se va bucura publicul prezent la concert, face parte din ultima creaţie lui Rossini şi este unul dintre cele mai des interpretate fragmente de operă din lume, adesea utilizat în filme artistice – precum Portocala mecanică (regia: Stanley Kubrick) – sau în emisiuni de radio şi televiziune. Uvertura operei bazate pe piesa scrisă de Friedrich Schiller (a cărei acţiune redă întâmplări ale eroului popular al Elveţiei secolului al XIV-lea) începe cu o descriere sonoră de peisaj elveţian, sugerează o spectaculoasă furtună, evocă apoi muzica Tirolului şi se încheie cu momentul care punctează sosirea armatei elveţiene salvatoare.

Programul va continua cu două concerte semnate de Niccolò Paganini: Concertul nr. 1 în re major pentru vioară şi orchestră şi Concertul nr. 2 în si minor pentru vioară şi orchestră. Paganini este un compozitor extrem de îndrăgit de violonişti de renume, întrucât determină atingerea unor deosebite performanţe de virtuozitate. Celebritatea Concertului nr. 2 aparţine finalului, în care un joc de clopoţei invită solistul la veritabile îndrăzneli în demonstraţiile sale sonore, asemenea focurilor de artificii.

Sursa: radiocultura.ro