Alexandru Mircescu, membru al Clubului de Excelență Dan Voiculescu s-a calificat la faza naţională a Olimpiadei de Informatică

Performantele membrilor Clubului de Excelență Dan Voiculescu continua sa apara!

Dovada o reprezinta un nou succes obtinut de aceasta data de un tanar de numai 15 ani care s-a calificat printre primii, obtinand 180 de puncte din maximul posibil de 200, la faza nationala a Olimpiadei de Informatica.

Pasiunea pentru informatica si programare a descoperit-o de la varsta de 8 ani. De atunci Alexandru si-a dorit sa devina cel mai bun in tainele computerului: a participat la cursuri, studiaza la Scoala Americana Internationala din Bucuresti si se pregateste sub indrumarea prof. Dan Gogoncea in cadrul departamentului de informatica al Clubului de Excelenta.

Din 2006, a participat, si de cele mai multe ori cu succes, la numeroase concursuri nationale de programare, printre care se numara INFOTEHNIUM, PreONI sau concursul Micul Gates unde a obtinut marele premiu in 2009. Si tot din 2006, Alexandru participa in fiecare an la Olimpiada de Informatica, ajungand de fiecare data in competitie cu cei mai buni pentru primele locuri.

Iar atunci cand nu creeaza programe pentru calculator sau nu configureaza sisteme si retele informatice, lui Alexandru ii place sa descopere arta fotografica, sa joace sah, tenis sau sa scrie reusind ca fiecare hobby al său să-l transforme într-o performanţă.

CV Alexandru Mircescu