Al III-lea Concert Matei Bucur Mihăescu

Data: 9 iunie 2011
Ora: 19:00

Locație: Foaierul Teatrului Național de Operetă “Ion Dacian”,
Invitați: Matei Bucur Mihăescu – pianist, compozitor şi dirijor, orchestra CAMMERATA și trei artiștii ai Teatrului Naţional de Operetă „Ion Dacian”: Cristian Hanghiuc (trompeta I), Mircea Lazarica (trompeta II), Marian Barbu (corn I) şi Bogdan Coia (corn II).

Descriere eveniment:
Pentru a treia oara în cadrul Stagiunii Cammerata, pe data de 9 iunie, Matei Bucur Mihăescu va prezenta o serie de lucrări cu teme romantice şi o simfonie barocă în 5 părți pentru orchestră, apreciată de muzicologi ca fiind o lucrare de compoziție de înaltă calitate.

Pentru acest concert, am ales, nu întâmplător, şi lucrări cu teme romantice, apropiate geniului muzicii de film. De multe ori mi s-a spus ca muzica mea crează imagini, „se vizualizează”. La Viena mi s-a prezis pentru prima dată că voi scrie muzică de film. «Asteptăm de la tine un Oscar!» mi s-a spus atunci.” spune Matei Bucur Mihăescu.

Iluştri muzicieni din SUA, Austria, Germania, Rusia, Japonia, Israel, reprezentanţi ai Universității Naţionale de Muzică Bucureşti, ai Uniunii Compozitorilor și Muzicologilor din România au fost impresionaţi de virtuozitatea, personalitatea şi originalitatea lucrărilor sale muzicale.

Şi de această dată, alături de Matei Bucur Mihăescu vor evolua tineri muzicieni, elevi și studenţi talentați, membri ai orchestrei CAMMERATA, fondată de Matei Bucur Mihăescu în anul 2008. Evenimentul se va bucura si de participarea unor artiști valoroși ai orchestrei Teatrului Naţional de Operetă „Ion Dacian”: Cristian Hanghiuc (trompeta I), Mircea Lazarica (trompeta II), Marian Barbu (corn I) şi Bogdan Coia (corn II).

Organizator: Fundaţia Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României în parteneriat cu Teatrul Național de Operetă “Ion Dacian”

[oqeygallery id=23]

Fotografii de Dan Marinescu/FDV