Activități în Grădina Valorilor Românești

S-a dat startul activităților în Grădina Valorilor Românești, în acel colț de natură situat în parcul Tineretului din București, unde au fost amplasate 76 de busturi reprezentând personalități semnificative ale istoriei și culturii naționale.
În acest spațiu pe parcursul întregii veri, vor fi organizate activități educative și de relaxare pentru copii și nu numai.

Astăzi a avut loc prima dintre acestea: un atelier de pictură pentru copiii pasionați de artele vizuale. Sub îndrumarea profesorului departamentului de arte vizuale al Clubului de Excelență și inspirați de bustul marilor pictori, Nicolae Grigorescu, Nicolae Tonitza sau Ștefan Luchian, copiii au realizat lucrări având ca temă “Vacanța și călătoriile”, în tehnica mixtă, colaj și pată de culoare.
Iar aceasta este doar prima dintre activitățile care vor fi organizate în această vară în Grădina Valorilor Românești. În plus, față de atelierele de creație (pictură, modelaj, grafică și colaj) se vor defășura și cursuri de istoria artei unde copiii vor fi introduși în lumea artelor vizuale începând cu stilul roman și gotic și continuând apoi cu  arta contemporană.

În acest spațiu special amenajat pentru a fi organizate activități culturale, vor mai fi organizate: ateliere de creație pentru copii, seminarii interactive despre istoria artei și scriere creativă, concursuri de poezie și lectură, spectacole de muzică folk și muzică clasică, teatru de păpuși, lecții de istorie și cursuri de literatură.
Si cei mai mari se vor putea reacrea aici citind una din cărțile puse la dispoziție în minibiblioteca amenajată în parc cu sprijinul publicației Jurnalul Național. Iar toți cei care vor păși în grădină, interesați să cunoască marile personalități al caror bust a fost amplasat în parc, vor putea beneficia de un tur al parcului in compania unui ghid de specialitate.

PROGRAMUL ACTIVITĂȚILOR DIN GRĂDINA VALORILOR ROMÂNEȘTI – 5 – 18 iulie 2010

MIERCURI, 7 IULIE 2010, ORELE 10:00-12:00 – Workshop de modelaj; Meșter olar: George DIMITRIU
JOI 8 IULIE 2010, ORELE 10:00-12:00 – Workshop de pictură & colaj cu tema “GRADINA VISELOR” – in cadrul workshop-ului, copiii vor aborda o tehnică mixtă colaj și pată de culoare; Profesor coordonator: Daniela Mihai;
JOI, 8 IULIE 2010, ORELE 14:00-16:00 – Vizită Casa memorială Tudor Arghezi;
VINERI 9 IULIE 2010, ORELE 17:00–19:00 – Concert de muzică clasică. Invitați: Raul Stănulescu, Alice Muller, Daniela Tudor, Mircea Dumitrescu- membri ai Clubului de Excelenta al Fundatiei Dan Voiculescu

DUMINICA 11 IULIE, ORELE 10:00-11:00 – Spectacol teatru de păpuși. Piesa ”Vrăjitoarea”; ORELE 11:00-12:00 – Spectacol muzical oferit de membrii Clubului de Excelență Dan Voiculescu;

LUNI, 12 IULIE 2010, ORELE 10:00-12:00 – Atelier de lectură și scriere creativă, având ca suport operele lui CONSTANTIN NOICA; profesor coordonator: Viorica Carp;
MARȚI, 13 IULIE 2010, ORELE 10:00-12:00 – Curs de Istoria artei. În cadrul acestui curs, copiii vor învăța tehnicile picturale/grafice/sculpturale; profesor coordonator: Daniela Mihai;
MIERCURI, 14 IULIE 2010, ORELE 17:00-19:00 – Concurs de cultură generală;
JOI, 15 IULIE 2010, ORELE 10:00-12:00 – Atelier de Limba Engleză; profesor coordonator: Dana Vasilescu;

Cei care doresc fie sa se inscrie sau sa participe la aceste activitati, fie sa afle mai multe detalii despre acestea o pot face la numarul de telefon 031.425.58.82, pe yahoo messenger fundatiadanvoiculescu sau scriindu-ne la adresa [email protected]. Participarea la toate activitatile din Gradina Valorilor Romanesti este gratuita.

FOTOGRAFII DE LA PRIMA ACȚIUNE