Povestea unui geniu: Ruben Ghidiceanu scrie istorie în muzica românească și se înscrie în campania „100 de tineri pentru dezvoltarea României”

Ruben Ghidiceanu, la doar 17 ani, este un exemplu de excelență și dedicare, un tânăr a cărui poveste inspiră și promite să aducă un viitor strălucit culturii muzicale din România. Ruben a fost înscris în campania „100 de tineri pentru dezvoltarea României”, desfășurată la nivel național de Fundația Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României. Crescut într-o familie de profesori de muzică, talentul său a ieșit la iveală încă din copilărie, când părinții au descoperit că are auz absolut – un dar rar, ce l-a purtat pe drumul marilor scene muzicale.

Ruben a început să studieze pianul de la o vârstă fragedă, considerându-l inițial o „jucărie interesantă”. Sub îndrumarea unor profesori renumiți, precum Edward Man și Mariana Ilie de la Liceul de Arte „Marin Sorescu” din Craiova și maestrul Daniel Goiți de la Academia de Muzică „Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca, și-a perfecționat abilitățile într-un mod remarcabil.

Eforturile sale au fost răsplătite cu numeroase premii și recunoaștere din partea comunității muzicale. La doar 6 ani, a câștigat primul său premiu important la Concursul Național „Tinere Talente” din București, deschizând drumul către multe alte realizări. La 9 ani, a debutat ca solist-pianist la Ateneul Român, alături de Orchestra Medicilor „Dr. Ermil Nichifor”, sub bagheta maestrului Iosif Ion Prunner. De atunci, a continuat să strălucească în competiții internaționale de prestigiu, precum International Music Competition din Serbia și Concours Musical de France, cucerind audiențele din întreaga lume.

Unul dintre momentele sale de vârf a fost recitalul susținut în cadrul Festivalului Internațional „George Enescu” din București, un pas important pentru orice muzician român. Ruben a continuat să cucerească publicul atât în România, cât și în străinătate, concertând alături de orchestre de renume și oferind momente muzicale de neuitat pe scene precum Ateneul Român sau Filarmonica Oltenia. Până în prezent a colaborat cu mari dirijori cum ar fi: Gheorghe Costin, Constantin Grigore, Alexandru Iosub, Tiberiu Oprea, Radu Zaharia, susținând concerte de Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Johann Sebastian Bach, Felix Mendelssohn, fiind apreciat atât de publicul meloman cât și de criticii muzicali.

Pe lângă activitatea de pianist, Ruben se remarcă și ca un compozitor talentat, cu lucrări apreciate de public și critici deopotrivă. Colindele și piesele sale instrumentale și corale sunt dovezi ale profunzimii emoționale și maturității artistice rar întâlnite la un tânăr de vârsta sa.

În paralel cu activitățile sale muzicale, Ruben este un tânăr plin de pasiuni diverse, de la șah și înot, până la grădinărit și dragostea pentru animalele sale de companie. El demonstrează că excelența nu se rezumă doar la talentul muzical, ci și la o viziune holistică asupra vieții.

Cu fiecare notă cântată și compoziție creată, Ruben Ghidiceanu nu doar că își construiește o carieră muzicală de succes, ci aduce o contribuție valoroasă la promovarea excelenței românești pe scena internațională. Ruben este nu doar un pianist și compozitor remarcabil, ci și un tânăr care aspiră să contribuie la dezvoltarea culturală a României. În cadrul campaniei „100 de tineri pentru dezvoltarea României”, Ruben se remarcă prin dedicarea sa neobosită și dorința de a aduce arta muzicală românească în prim-planul culturii internaționale.

Campania „100 de tineri pentru dezvoltarea României” a fost lansată în spiritul sărbătoririi unității și identității naționale și își propune să aducă în prim-plan poveștile și realizările celor mai remarcabili copii și tineri din România, care, prin pasiunea, dedicarea și talentul lor, au reușit să se facă remarcați la nivel național și internațional. Cei 100 de tineri care ne fac mândri că suntem români și care s-au remarcat prin performanțe deosebite vor fi incluși în primul catalog al excelenței românești, ce va fi lansat de Fundația Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României.