Top 10 țări cu cea mai lungă speranță de viață. Unde se situează România?

Unul dintre indicatorii cei mai relevanți pentru sănătatea și bunăstarea unei națiuni este speranța de viață. Acesta reprezintă numărul mediu de ani pe care o persoană este așteptată să trăiască, bazat pe ratele de mortalitate specifice vârstei. În 2023, s-au observat unele tendințe interesante în ceea ce privește speranța de viață la nivel global.

Dacă ne referim la țări, un top 10 al țărilor cu cea mai lungă speranță de viață la nivelul anului 2023 arată astfel:

1. Hong Kong – 85.83 ani. Creșterea constantă a ultimilor ani în această zonă se datorează îmbunătățirilor în domeniul sănătății și al calității vieții.
  2. Macao – 85.51 ani. Speranța mare de viață din Macao este atribuită unor factori precum mediul și aerul curat, educația excelentă, accesul facil la îngrijirea sănătății și economia puternică.
  3. Japonia – 84.95 ani. Dieta bogată în pește și legume, precum și un sistem de sănătate de înaltă calitate, contribuie la longevitatea populației.
  4. Elveția – 84.38 ani. Studiile indică anumite secrete posibile ale speranței mari de viață a Elveției, inclusiv stiluri de viață active, un sentiment de bunăstare și satisfacție și o dietă constând din multe produse lactate, inclusiv brânză și ciocolată neagră. Elveția cheltuiește, de asemenea, un procent mai mare din PIB-ul său pe asistență medicală decât orice altă țară din Uniunea Europeană, iar oamenii săi au o apreciere culturală puternică pentru medicina de prevenție și îmbătrânirea sănătoasă.
  5. Singapore – 84.27 ani. Speranța de viață se datorează în mare parte sistemului de sănătate eficient și a nivelului ridicat de igienă publică.
  6. Italia – 84.20 ani. Dieta mediteraneană, bogată în fructe, legume și ulei de măsline, este adesea atribuită ca fiind un factor cheie în longevitatea populației italiene.
  7. Coreea de Sud – 84.14 ani. Coreea de Sud cu o speranță de viață de 84,14 ani, ar putea avea cea mai rapidă creștere din lume. În 1960, speranța medie de viață în Coreea de Sud era de aproximativ 52 de ani. Cu toate acestea, o mai bună înțelegere a nutriției, îmbunătățirea distribuției alimentelor și un acces mai bun la sănătate și asistență socială au permis țării să facă progrese uriașe în ceea ce privește longevitatea. De fapt, mulți experți se așteaptă ca sud-coreenii să se bucure de cea mai lungă speranță de viață din lume până în 2030.
  8. Spania – 84.05 ani. Dieta mediteraneană și un stil de viață activ sunt considerate a contribui la longevitatea populației spaniole.
  9. Malta – 83.85 ani. Accesul la îngrijirea sănătății și un climat mediteranean sunt factori care contribuie la longevitatea populației din Malta.
  10. Australia – 83.73 ani. Un sistem de sănătate de înaltă calitate și un stil de viață activ sunt factori cheie în longevitatea populației australiene.

Aceste țări au reușit să îmbunătățească semnificativ speranța de viață a populației lor prin investiții în sănătate publică, nutriție și știință medicală. În plus, guvernele acestor țări au jucat un rol crucial în îmbunătățirea speranței de viață, în special pentru vârstnici, care sunt cel mai expuși la probleme de sănătate.

Este important de menționat că aceste cifre sunt medii și pot varia în funcție de o serie de factori, inclusiv gen, stil de viață, acces la îngrijire medicală și alți factori socio-economici. Cu toate acestea, aceste țări oferă un exemplu de urmat în ceea ce privește crearea unui mediu care promovează o viață lungă și sănătoasă.

În România, speranța de viață în 2023 a fost de 76,50 ani, ceea ce reprezintă o creștere față de anii anteriori, dar totodată un procent care se află mult în spatele topului de mai sus. Vestea bună este că există un interes crescut în a înțelege mai bine factorii care contribuie la longevitate în România.

Un proiect de cercetare inițiat de Senatul Științific al Fundației Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României, intitulat „Zonele albastre ale longevității în România”, urmărește documentarea socio-demografică a localităților cu un procent ridicat de seniori peste 90 de ani. Acest proiect își propune realizarea unei hărți a longevității pentru întreaga țară și identificarea factorilor de longevitate a seniorilor români din aceste zone.

Prin înțelegerea acestor factori, se speră că se vor putea dezvolta politici publice de sănătate și prevenție pentru a îmbunătăți și mai mult speranța de viață în România, astfel încât poate că în următorii ani ne vom apropia și noi de cifrele din top.