FUNDAȚIA DAN VOICULESCU PENTRU DEZVOLTAREA ROMÂNIEI

Câștigătorii concursului național „Școala Viitorului”, ediția 2024

Câștigătorii concursului național „Școala Viitorului”, ediția 2024

„Școala Viitorului” este un loc în care tehnologia, inovația și creativitatea sunt puse în aceeași bancă pentru a forma baza educației de mâine. Fundația Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României anunță câștigătorii concursului național „Școala Viitorului” – echipa Liceului de Arte „Dinu Lipatti” din Pitești.

Andrada Vlaicu, Andreea Ciobotea, Isabel Slabu, Alexandru Șerbănescu, Maria Georgiana Oncescu, Ana-Maria Șerban, Otilia Cârstea sunt tinerii care au câștigat concursul național „Școala Viitorului”. Proiectul a fost ales din alte sute, făcându-se remarcat prin: originalitate, creativitate și utilizarea tehnologiilor de ultimă generație.

Câștigătorii concursului vor primi 26 de tablete grafice WACOM pentru utilizarea de către elevi și profesori în laborator, 1 tablă interactivă de ultimă generație Newline, dar și un training pentru profesorul coordonator și directorul școlii la sediul WACOM din Dusseldorf, Germania.

În cadrul concursului, care s-a desfășurat în perioada noiembrie 2023-martie 2024, au participat sute de echipe de tineri din întreaga țară. Proiectele acestora oglindeau felul în care elevii își imaginează că va arăta o lecție într-o instituție de învățământ din viitor. Tinerii talentați au reușit să surprindă juriul și să ne încânte cu viziunea lor despre cum va arăta o lecție într-o școală din viitor.

Concursul național „Școala Viitorului” a fost susținut de partenerii WACOM și NEWLINE.

Parteneri

Distribuie articolul

Articole Recente

Fii la curent cu noutățile

Fii la curent cu cele mai noi știri! Abonează-te la newsletterul nostru.

Te-ai abonat cu succes la newsletter. Îți mulțumim.