FUNDAȚIA DAN VOICULESCU PENTRU DEZVOLTAREA ROMÂNIEI

Începe școala!

Începe școala!

Elevii se întorc de astăzi la şcoală, potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educaţiei. Următoarea vacanţă, cea intersemestrială, va fi cuprinsă între 31 ianuarie şi 8 februarie.

Semestrul al II-lea va începe luni, 9 februarie, şi va fi întrerupt de vacanţa de primăvară, programată între 11 aprilie şi 19 aprilie. Cursurile se vor relua pe 20 aprilie, anul şcolar urmând să se încheie pe 19 iunie.

Săptămâna 6-10 aprilie, din semestrul al doilea, este dedicată activităţilor extracurriculare şi extraşcolare, în cadrul programului numit „Şcoala altfel: Să ştii mai multe, să fii mai bun!”

Tezele din semestrul al II-lea se vor susţine de regulă, până la data de 22 mai.

Ministerul Educaţiei şi Cercetării Ştiinţifice a stabilit:

  • ca simularea evaluării naţionale pentru elevii clasei a VIII-a din anul şcolar 2014-2015 să se desfăşoare în zilele de 23, 24 şi 25 februarie
  • simularea probelor scrise ale examenului de bacalaureat va avea loc în zilele de 2, 3, 4 şi 6 martie, pentru elevii claselor a XI-a şi a XII-a.

Absolvenţii de liceu se vor putea înscrie la prima sesiune a examenului de bacalaureat între 25 şi 29 mai şi vor încheia cursurile în 29 mai.

Prima sesiune de bacalaureat va începe pe 8 iunie cu evaluarea competenţelor lingvistice de comunicare orală în limba română.

Evaluarea naţională va începe anul acesta pentru absolvenţii de clasa a VIII-a pe data de 22 iunie, cu proba de limba şi literatura română.

sursa: edu-news.ro

Parteneri

Distribuie articolul

Articole Recente

Fii la curent cu noutățile

Fii la curent cu cele mai noi știri! Abonează-te la newsletterul nostru.

Te-ai abonat cu succes la newsletter. Îți mulțumim.