2 Trofee și aplauze pentru bursiera FDVDR, Georgiana Blăgescu

Georgiana Blăgescu, bursieră în 2010 a Fundatiei Dan Voiculescu este câștigătoarea a două trofee oferite în cadrul Festivalului Naţional de Muzică „Portativul veseliei” 2010, ediția a IV-a, organizat la Craiova, în perioada 30 iunie – 2 iulie.

Trofeele obtinute au fost: la categoria interpretare, sectiunea de varsta 13-16 ani, cu melodia Camino si la categoria videoclip, cu piesa ,,Legenda Sânzâienelor ”.

Pentru talentul și vocea sa, Georgiana a fost desemnată și câștigătoarea premiului special, oferit de Mihai Traistariu, președintele juriului, care va consta într-un duet si diferite aparitii pe posturile TV, în compania vedetei.

În cadrul aceluiași festival, Giulia Voinea, și ea membră a Clubului de Excelență al Fundației Dan Voiculescu a obținut Trofeul la categoria de vârsta 5-8 ani.

Festivalul de la Craiova îşi propune promovarea cântecelor cu tematică din lumea copiilor şi tinerilor şi are ca scop descoperirea şi stimularea de noi talente şi promovarea acestora la nivel naţional.

În 2009, trofeul Festivalului Naţional de Muzică „Portativul veseliei” a fost câştigat de un alt membru al Clubului de Excelenta Dan Voiculescu, Andreea Olariu (14 ani) din Constanţa.

[oqeygallery id=123]

Videoclipul cu care Georgiana a câștigat trofeul festivalului „Portativul veseliei” 2010:

Înregistrare cu Giulia Voinea din Festivalul Naţional de Muzică „Portativul veseliei” 2010